Kto powinien badać się w kierunku parametrów INR i PT?

Zastanawiasz się, czym są parametry INR i kto właściwie powinien się badać w tym kierunku? Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, chętnie odpowiemy na to pytanie. Tego typu badanie krwi staje się coraz bardziej popularne. Dlaczego? Odpowiadamy!

Czym są parametry INR? Odpowiadamy

INR, czyli Międzynarodowy Wskaźnik Normy (International Normalized Ratio), jest międzynarodowym standardem do oceny krzepnięcia krwi. Wartości INR są kluczowe dla lekarzy, kiedy trzeba odpowiedzieć na pytanie, jak długo krzepnie krew pacjenta. 

Krzepnięcie krwi to naturalny proces, który chroni nasze ciało przed nadmiernym krwawieniem po doznaniu urazu. Zbyt krzepka krew może prowadzić do powstawania zakrzepów, które mogą zablokować przepływ krwi do ważnych organów, takich jak serce, mózg czy płuca. Z drugiej strony, zbyt rzadka krew może prowadzić do krwawień, które są trudne do opanowania.

Kto powinien badać INR?

Wiemy już, czym jest INR. Badanie to sugerowane jest najczęściej pacjentom przyjmującym leki antykoagulacyjne, takie jak warfaryna. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób ze sztucznymi zastawkami serca, zaburzeniami rytmu serca (między innymi migotaniem przedsionków), a także dla tycj, którzy niedawno przeszli zakrzepicę żył głębokich lub udar mózgu.

Co to są parametry PT?

PT, czyli Czas Protrombinowy, to inny test krzepnięcia krwi. Pomaga on lekarzom ocenić, jak dużo czasu krew potrzebuje, żeby skrzepnąć. PT jest stosowany głównie do monitorowania skuteczności leków przeciwzakrzepowych, takich jak heparyna czy warfaryna.

Na badanie PT często kieruje się pacjentów, którzy przyjmują leki antykoagulacyjne, aby upewnić się, że dawka jest właściwie dostosowana. Może być również zalecane osobom z chorobami wątroby, zespołem antyfosfolipidowym, niedoborem witaminy K czy przed planowanymi zabiegami operacyjnymi. Co to są parametry PT? To one pozwalają na określenie, jak długo krzepnie krew danego pacjenta.

Zarówno badania INR, jak i wartość PT jest kluczowa dla utrzymania zdrowia oraz sprawdzenia, czy u danego pacjenta zachodzą odpowiednio regulowane procesy krzepnięcia krwi. Osoby, dla których testy te są zawsze wskazane, mają zwykle do czynienia z niektórymi specyficznymi problemami zdrowotnymi – szczególnie z układem krążenia. Jeżeli nie ma wskazań medycznych lub nie zażywasz leków antykoagulacyjnych, to badanie INR i PT prawdopodobnie nie jest konieczne – chyba że zaleci Ci je lekarz.

Wiedza i świadomość, czym są parametry INR i PT, pomaga w lepszym zrozumieniu własnego stanu zdrowia i komunikacji z lekarzami. Aby przeprowadzić te badania, wystarczy wejść na naszą stronę internetową i zamówić odpowiednie preparaty bezpośrednio do swojej placówki. Sklep ze sprzętem medycznym posiada w ofercie między innymi analizator INR, który jest na tyle prosty w obsłudze, że poradzi sobie z nim każdy analityk. Badanie oraz wyniki powinny być wykonywane i oceniane przez wykwalifikowane osoby medyczne. Zapraszamy również do zapoznania się z całą ofertą naszego sklepu, gdzie dostępne są urządzenia, artykuły higieniczne, a także różnego rodzaju testy, które można zamówić do każdej placówki medycznej.