Maski – rodzaje i zastosowanie

maski

W wielu miejscach pracy maski stanowią konieczny element wyposażenia ochronnego. Ich celem jest ochrona pracownika przed poważnymi zagrożeniami, które szkodzą zdrowiu, a wręcz mogą doprowadzić do śmierci. Czasami ich zadaniem jest nie tylko ochrona samego użytkownika maski, ale również, a wręcz przede wszystkim, innych osób. Takie sytuacje mają miejsce głównie w obiektach medycznych. Obecnie w sklepach bhp dostępnych jest wiele różnych rodzajów masek, które nazywane są przeciwpyłowymi, antywirusowymi czy medycznymi. Istnieją także maski pełnotwarzowe czy też półmaski. W obecnych czasach, gdy maski stosowane są powszechnie także w życiu codziennym, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Rozmiary masek

Odpowiednie dopasowanie maski ochronnej jest istotne przede wszystkim w przypadku pracy w warunkach, gdzie poziom zagrożenia jest bardzo wysoki. Dotyczy to styczności z niebezpiecznymi gazami, pyłami czy wirusami. Dlatego też maski oferowane w sklepach bhp dostępne są zarówno w wersji damskiej, męskiej, jak i dziecięcej. Maski bhp można kupić także w określonych rozmiarach – S, M czy L. Maskę ochronną należy sprawdzić zanim użyje się jej w trudnych warunkach. Ważne jest, aby jak najszczelniej przylegała do twarzy, ale należy się także upewnić, że nie będzie stanowiła problemu dla osoby posiadającej okulary, a co więcej, że jej noszenie będzie umożliwiało jednoczesne używanie gogli ochronnych wymaganych na danym stanowisku pracy.

Maski jednorazowe oraz wielorazowe

Maskami jednorazowymi są na przykład maski chirurgiczne, a także półmaski filtrujące jednorazowego użytku. Bezwzględnie muszą zostać wyrzucone, gdy zrobią się wilgotne lub ulegną deformacji bądź uszkodzeniu. Również w przypadku zabrudzenia (w szczególności krwią lub płynami ustrojowymi podczas użytkowania przez personel medyczny) powinny zostać wymienione. Maski wielorazowe mogą okazać się bardziej opłacalne, jeśli potencjalny użytkownik często ma styczność ze szkodliwymi cząstkami w postaci pyłów czy drobnoustrojów chorobotwórczych. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtra, jeśli są w niego wyposażone. Niektóre filtry wymagają zmiany po 6 godzinach użytkowania maski, podczas gdy inne na przykład po 70 godzinach. Dokładne informacje na ten temat powinny zostać zawarte w instrukcji producenta.

Maski profilowane i harmonijkowe

Maski profilowane posiadają wycięcia, dzięki którym maseczka dokładnie przylega do twarzy oraz nie wchodzi w oczy. Ten typ maski ochronnej może okazać się wygodniejszy dla osób noszących okulary. Natomiast maski harmonijkowe charakteryzują się przeszyciami, które powodują, że maska rozkłada się na twarzy niczym harmonijka. Jednak taka maseczka nie przylega dokładnie do policzków, a więc powietrze może wydostawać się na boki.

Maski pełnotwarzowe

Maski pełnotwarzowe osłaniają zarówno usta, nos, jak i oczy. Noszone są przede wszystkim w sytuacjach ekstremalnych, tam gdzie powietrze jest skażone w wysokim stopniu. Maski pełnotwarzowe bhp stosowane są głównie w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, a także w laboratoriach. Ich zadaniem jest ochrona użytkownika przed niebezpiecznymi gazami, parami oraz szkodliwymi cząstkami stałymi, jak i ciekłymi. Niektóre modele masek pełnotwarzowych dodatkowo są wyposażone w specjalną membranę, dzięki której osoba nosząca taką maskę może komunikować się z otoczeniem. Co więcej, mogą być także zawierać nakładki na nos, które podnoszą komfort użytkowania poprzez redukcję efektu parowania wewnątrz maski. Niektóre maski bhp pełnotwarzowe mogą również posiadać specjalne soczewki, które są odporne na zarysowania.  Wśród masek pełnotwarzowych można wyróżnić tzw. maski przeciwgazowe. Tego rodzaju maski ochronne mogą być stosowane w górnictwie, przemyśle czy też przez straż pożarną.

Maski wspomagane

Maski wspomagane to inaczej urządzenia filtrowentylacyjne, które służą do pracy w zanieczyszczonym środowisku. Powinny działać w pełnym wymiarze 8 –godzinnego czasu pracy. Sprzęt składa się z aparatu nadmuchującego powietrze, przewodu oraz filtrów bądź pochłaniaczy, które zapewniają ochronę przed niebezpiecznymi oparami i gazami. Oferowane w sklepach bhp maski wspomagane mogą być sprzedawane od razu z kapturem ochronnym lub też należy osobno dokonać zakupu sprzętu filtrowentylacyjnego oraz dopasowanej maski pełnotwarzowej czy kaptura ochronnego.

Maski higieniczne

Nazywane także maskami domowymi lub maskami społecznościowymi. Szczególną popularność zyskały z powodu pandemii związanej z transmisją koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Maseczki higieniczne to maski niemedyczne, które nie są poddawane żadnym testom, a ich twórcą może być w zasadzie każda chętna osoba. Maseczki higieniczne przeznaczone są do użytku wielorazowego lecz należy pamiętać o każdorazowym wypraniu ich w gorącej wodzie. Wyprane maski można dodatkowo potraktować gorącym żelazkiem. Maskę należy bezwzględnie wymienić po tym, gdy zrobi się wilgotna. Wykonywane są z różnych dostępnych materiałów, takich jak bawełna, len czy flanela. Coraz częściej przekazywane są także informacje o tym, że większą skuteczność mają maseczki higieniczne wykonane z łączonych materiałów, takich jak na przykład bawełna z jedwabiem, bawełna z szyfonem czy bawełna z flanelą. Niemniej jednak ważniejsze od rodzaju użytej tkaniny jest odpowiednie dopasowanie maski domowej, gdyż zbyt luźna pozwoli przedostać się przez szpary szkodliwym cząsteczkom do jej wnętrza.

Maski antywirusowe, przeciwpyłowe, antysmogowe

Powyższe określenia stanowią zazwyczaj jedynie nazwy marketingowe lub potoczne dla półmasek filtrujących posiadających właściwości chroniące przed pyłami i innymi określonymi zagrożeniami. Maski antywirusowe to najczęściej półmaski klasy FFP3, a tzw. maski przeciwpyłowe lub też maski antysmogowe to klasa FFP2. Tego rodzaju półmaski powinny być wykonane z wielowarstwowego materiału filtracyjnego i szczelnie przylegać do skóry. Półmaski filtrujące FFP3 często stosowane są przez personel medyczny, który ma kontakt z pacjentami z chorobami zakaźnymi. Gwarantują ochronę m.in. przed radioaktywnymi oraz rakotwórczymi substancjami, a także wirusami, zarodnikami grzybów czy bakteriami. Maski przeciwpyłowe czy też przeciwsmogowe zazwyczaj wyposażone są w filtr HEPA lub też filtr węglowy. Wszystkie z nich mogą zostać wyposażone w specjalne zawory, które ułatwiają oddychanie. Jednak należy mieć na uwadze, że w warunkach związanych z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej, maski z zaworem powinny być stosowane wyłącznie przez osoby zdrowe, aby nie narazić innych na zarażenie.

Maski medyczne                               

Maski medyczne to inaczej maski chirurgiczne, które powszechnie stosowane są w obiektach medycznych. Zadaniem maseczek medycznych jest przede wszystkim ochrona pacjentów przed zarażeniem się w wyniku kontaktu z personelem medycznym. Maski chirurgiczne mają także chronić lekarzy przed dostaniem się do ich organizmu krwi oraz płynów ustrojowych pacjentów. Maski medyczne nadają się wyłącznie do użytku jednorazowego ze względu na to, że w dosyć szybkim tempie ulegają zawilgotnieniu, które z kolei prowadzi do podniesienia się ryzyka przecieku. Ich żywotność zależy także od poziomu wilgotności oraz temperatury otoczenia. Z tego powodu należy pamiętać o regularnej wymianie maski na nową. Maski chirurgiczne nie filtrują powietrza lecz tworzą barierę fizyczną pomiędzy błonami śluzowymi, a zanieczyszczeniem. Ponadto, luźno przylegają do twarzy i z reguły nie są zbyt szczelne.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn