Maski antywirusowe

maski antywirusowe

Maski antywirusowe

Maski antywirusowe zarówno jak maski antysmogowe stanowią wyłącznie nazwy marketingowe stosowane przez producentów sprzętu ochronnego. Często są to również określenia potoczne dla artykułów o określonych właściwościach. Maski antywirusowe mają zapobiegać ryzyku zarażenia się wirusami, które są mikroskopijnych rozmiarów.  Obecnie często stosowane są w celu ograniczania rozprzestrzeniania się pandemii związanej z transmisją wirusa SARS-CoV-2.

Maski antywirusowe, czyli jakie?

Maski antywirusowe stanowią najczęściej półmaski filtrujące o klasie bezpieczeństwa FFP3. Powinny być wykonane z wielowarstwowego materiału filtracyjnego i szczelnie przylegać do skóry. Półmaski filtrujące FFP3 często stosowane są przez personel medyczny, który ma kontakt z pacjentami z chorobami zakaźnymi. Maski antywirusowe odznaczają się najwyższym stopniem ochrony w porównaniu z klasą FFP1 oraz FFP2. Są również znacznie skuteczniejsze niż maseczki chirurgiczne. Półmaski FFP3 potrafią zatrzymać 99% różnych cząstek, a ich poziom nieszczelności nie może wynosić więcej niż 5%. Gwarantują ochronę m.in. przed radioaktywnymi oraz rakotwórczymi substancjami, a także wirusami, zarodnikami grzybów czy bakteriami. Półmaski filtrujące tej klasy mogą być również stosowane w przemyśle chemicznym, przy pracy z azbestem, podczas sortowania odpadów, w pracach spawalniczych czy podczas obróbki stali nierdzewnej.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania maski antywirusowej?

 • Rozmiar maski
  Powinna być tak dopasowana, aby ściśle przylegała do twarzy, a tym samym, żeby nie pojawiły się „przecieki powietrza”. W innym przypadku maska antywirusowa nie będzie spełniać swoich funkcji ochronnych.
 • Maski jednorazowe oraz do wielokrotnego użytku
  Jednorazowe maski antywirusowe należy wyrzucić po każdym użyciu, bądź w momencie, gdy ulegną zawilgoceniu lub zabrudzeniu. Te służące do wielokrotnego użytku z reguły są bardziej opłacalne lecz należy pamiętać o regularnej wymianie filtra.
 • Certyfikat CE
  Znajduje się na artykule. Informuje o tym, iż produkt spełnia wymaganie zawarte w dyrektywach Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa oraz ochrony życia lub środowiska. Należy dokładnie przyjrzeć się logo CE, gdyż jest podobne do znaku CE oznaczającego China Export. W przypadku produktów China Export odległość między symbolem C i E jest zdecydowanie mniejsza.
 • Miejsce testowania
  Należy mieć na uwadze to, że w różnych krajach mogą panować inne standardy dla sprzętu ochronnego. Określone wymagania mogą więc różnić się od tych UE.

 

Jak poprawnie korzystać z masek antywirusowych?

Samo stosowanie masek antywirusowych w środowisku, w którym istnieje wysokie ryzyko zarażenia się, nie jest wystarczające. Szczególnie w przypadku używania masek tego typu należy bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad związanych z higieną, a mianowicie:

 • przed nałożeniem maski na twarz, należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem z dodatkiem alkoholu;
 • po nałożeniu maski antywirusowej należy upewnić się, że ściśle przylega do twarzy i nie ma żadnych szczelin między twarzą, a maską;
 • należy unikać dotykania maski, a jeżeli taka sytuacja nastąpi – zdezynfekować dłonie;
 • jeżeli maska ulegnie zwilgotnieniu, od razu musi zostać wymieniona na nową;
 • należy pamiętać, że na masce, która została zdjęta i odłożona, również szybko rozwijają się mikroorganizmy;
 • masek jednorazowych nie wolno zakładać ponownie;
 • w celu zdjęcia maski antywirusowej, należy chwycić ją od tyłu bez dotykania jej przedniej części, następnie wyrzucić do zamykanego pojemnika, a na końcu dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.

Zużyta maska antywirusowa stanowi odpad medyczny, jeśli stosowała ją osoba chora lub też w przypadku, gdy użytkownik maski prowadził doświadczenia medyczne lub udzielał świadczeń zdrowotnych. Jeżeli natomiast używa jej osoba, która ma na celu wyłącznie zabezpieczenie się przed ewentualnym zarażeniem, maskę można wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Maska antywirusowa z zaworem czy bez?

Maski antywirusowe mogą być wyposażone w specjalny zaworek, który ułatwia wydychanie powietrza. Jest to duże ułatwienie w przypadku wielogodzinnej pracy. W szczególności dotyczy to użytkowania półmasek FFP3, w których filtry stawiają duży opór podczas wydychania powietrza. Przez zawór usuwana jest część pary wodnej, dzięki czemu zmniejsza się wilgotność we wnętrzu maski. Jednak z tego samego powodu osoby chore nie powinny stosować masek z zaworami, ponieważ powietrze, które przez nie przechodzi nie jest filtrowane, co stanowi ryzyko dla innych osób.

Czy maski antywirusowe chronią przed koronawirusem SARS-CoV-2?

Maski oddechowe służą do przechwytywania cząstek, których wielkość wynosi 0,3 μm. Rozmiar koronawirusa wywołującego COVID-19 ma wielkość od ok. 0,06 do 0,14 μm. Półmaski FFP3 ocenia się pod względem efektywności dotyczącej filtrowania cząstek o wielkości 0,3 μm oraz większych. Jednakże wirusy często rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, a co więcej najmniejsze cząsteczki nie są najtrudniejsze w filtracji jako, że im ich rozmiar jest mniejszy, tym lepiej ulegają efektywnemu mechanizmowi filtracji. W związku z tym użycie wysoko wydajnych filtrów przy wielkości 0,3 μm powinno przełożyć się na wysoką wydajność filtracji mniejszych cząstek. Jednak wciąż nie można zagwarantować 100% skuteczności. Ponadto, należy także ściśle przestrzegać zasad higieny obowiązujących podczas pandemii, co wraz z prawidłowym zastosowaniem masek oddechowych zmniejsza ryzyko zarażenia się. 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn